Pava - bu kim? Pava kelimesinin anlamı

Anonim

Büyük Rus şairi, bu kelimeyi bir kalemin cesur darbesiyle ölümsüzleştirdi. Alexander Sergeyevich prenses "masal gibi" rolünde. Şairini övdü mü yoksa ona güldü mü?

tanım

Kelimenin anlamı oldukça sıradan, içinde yüksek bir şey yok. Pava bir kuş, daha doğrusu dişi veya daha doğrusu dişi tavus kuşudur. Tıpkı bir serçe gibi - serçe, kartal - kartal, horoz - tavuk ve tavus kuşu - pençe.

Pava kelimesinin anlamı

Image

Karşılaştırmalar, insanlara nitelikler, nitelikler ve hayvan davranış biçimleri verildiğinde metaforlar da dahil olmak üzere insan konuşmasında her zaman mevcuttur. Bir kartal gibi keskin; domuz gibi kirli; fil gibi sakar. Bir hayvan aslında bu niteliklere sahip olmasa bile, sadece insan tarafından icat edilir (domuzlar oldukça temiz hayvanlardır, bir fil çok hızlı ve çevik olabilir).

Ama pava durumunda değil. Hayvanat bahçesinde dişi tavus kuşu gördün mü? Kendini nasıl koruduğunu farkettin mi? Bu harika kuşları seyrederken, kuş güzelliği yarışında kendilerinin ilk sırada yer aldıklarını görebilirsiniz. Hareketleri her zaman pürüzsüzdür, telaşsızlık yoktur, gururla bakarlar, gagaları yukarı doğru kaldırılır, sanki sanki pavémiş gibi - kuşlar arasında kraliçe!

Sadece tüm bu nitelikler bir kadına aittir ve onu pava olarak adlandırır:

  • dış güzelliğine dikkat edin;
  • gururlu duruş;
  • yavaş ve pürüzsüz hareketler;
  • Sakin, kısıtlı iletişim tarzı.

Ne balık ne de et

Image

Ama dedikleri gibi, her şey ölçülü olarak iyidir. Bir kadında, yukarıdaki nitelikler iyi bir özgüven, kısıtlama ve zerafet ile ifade edilirse, elbette "pavé" bir iltifattır.

Kibirli, gururlu, önyargılı, davranışları uygun olmadığında, gurur duyulacak hiçbir şey yoktur, ancak bu durumda pav olarak adlandırılabilir. Her çubuğun iki ucu vardır.

Ayrıca pava ve karga hakkında da bir ifade var: tartışılan kişinin bu kuş grubuna başvurmanın imkansız olduğunu söylüyorlar. Burada herkes istediği gibi algılıyor. Belirsizlikten rahatsız olabilirsiniz ve altın ortada sevinç duyabilirsiniz.

Gerçek anlamında, her ne kadar alegorik de olsa, pawa, istisnai olarak olumlu bir anlama sahip bir kelimedir. Görkemli, gururlu, sakin, görkemli, ince, güzel. Ve sen "açılmak" istedin?

Negatif renklendirme “serme” insan özellikleri verir, tavus kuşu ile hiçbir ilgisi yoktur. Bir kadın çekici olduğunda, ama onu nasıl takdir edeceğini bilmediğinde, etrafındaki herkesle birlikte, arsız bir şekilde davranır, kibirli, uygunsuz, saygısız, yüksek sesle konuşur, işsiz - bu, ne yazık ki, aynı zamanda sevgidir. Bunu sadece ironi ile söylüyorlar, alt metindeki tavuktan daha çok bahsediyorlar, çünkü tavus kuşu Curonidae'nin düzenine ait.

Antik Mısır'da evcilleştirildiler, Asiria, Arabia, bazen tavuklar gibi Roma ve Yunanistan saraylarında tutuldular. Bazı gurmeler yumurtalarını bile yediler. Tabii ki, kuş tüylerinin güzelliği daha fazla takdir edilse de.

Puşkin'den günümüze

Image

"Pava" kelimesinin bir kafede yakındaki bir masadaki bir konuşmada duyulması veya modern bir dedektifin öyküsünde okunması pek mümkün değildir. Popülerliğini, talebini kaybetti, diğerleri gibi (bas, çift, sıraya girme).

Dil canlı bir organizma gibidir, gelişir, büyür, bazı hücreler (kelimeler) ölür (unutulur), yenileri ortaya çıkar.

Birkaç yüz yıl önce, büyük şair, çalışmalarının kahramanına iltifat etti. Eğer “pawa” kelimesi popüler değilse, o zaman yaygın olarak kullanıldıysa, o zaman Kuğu Prensesi'nden sonra, muhtemelen pek çok gururlu, kendine güvenen güzeller kendi adreslerinde duymuşlardır.

Her ne kadar, özellikle dikkat etsek de, böyle bir karşılaştırmanın literatürde sıklıkla kullanıldığı ortaya çıkıyor. Turgenev, Çehov, Derzhavin, Melnikov-Pechersky, Pasternak ve daha sonra Egorov şarkısında bir "pava" var.

Sözcüğün aktif Rus diline geri dönmesi ve bulutlar tekrar piyonlar içinde yüzmesi, kızlar, güller çiçek açması …

Ilginç makaleler

Kuidas teha oma kätega lamellarmi

Kas sa tead, kus Titanic vajus?

Murmanski piirkonna kliimaomadused

Turunõudlus. Nõudmiskõver. Nõudluse seadus